Snart lanseras Hospitality – välkommen till hotellvärlden, en heltäckande bok anpassad till Gy25 för gymnasiets hotell- och turismprogram. Författarna Anna Ejderkrans och Mona Friedman förenar gedigen branschvana med pedagogisk erfarenhet för att inspirera både lärare och elever.
Boken öppnar med grundläggande teorier och praktiska moment inom logi och värdskap, frukost- och bufféservering, våningsservice samt möten och event – allt indelat i nivåer som skapar en tydlig progression från nybörjare till mer avancerade moment. I ett särskilt kapitel om APL går författarna igenom hur eleverna kan förbereda sig inför praktik, vilka förväntningar de möter samt hur de kan agera för att få ut maximalt av sin arbetsplatsförlagda utbildning.
”Vi har utgått från Gy25:s centrala innehåll och syfte, men också vår egen erfarenhet från hotellbranschen och gymnasieundervisning”, säger Anna Ejderkrans.
Under hösten färdigställs manus med korrektur, illustrationer och fotografier, med sikte på att vara färdig vid årsskiftet. Inspirationen är hämtad från tidigare arbetsplatser, studiebesök på anläggningar och framförallt glädjen i att få se elever utvecklas.
”Det bästa är att förena hotellverksamhet med pedagogik”, berättar Anna.
Författarna hoppas att boken ska underlätta för lärare vid planering och skapa en likvärdig undervisning, samtidigt som den ger eleverna en lättillgänglig och inspirerande handbok som kan följa dem genom hela gymnasietiden och bli ett pålitligt uppslagsverk långt in i yrkeslivet.