fbpx

Möt Nelly – Stjärnan i hotellbranschen 


För många handlar hotell om en plats att sova, men för Nelly är det så mycket mer än så. Möten med nya människor, skapa minnesvärda upplevelser och få sätta guldkant på gästernas dag är bara några av anledningarna till varför hon trivs så bra i branschen. 

– Det roligaste med hotellbranschen är att den är så bred. Det finns otroligt mycket roligt man kan jobba med – allt från stora event till att vara en del av någons vardag. Ingen dag är den andra lik, och det passar mig perfekt, berättar Nelly. 

Tidigare i år fick hon chansen att representera Sverige i Yrkes-VM 2024 i Lyon. En upplevelse hon beskriver som långt större än hon kunnat föreställa sig. 

– Det var otroligt häftigt. Jag lärde mig så mycket, både om mig själv och yrket. Att få stå där i blågula kläder, omgiven av nyfunna vänner i landslaget, är något av det coolaste jag gjort. Jag är väldigt stolt över min prestation och det resultat jag uppnådde. 

Nu är siktet inställt på nästa stora tävling – Yrkes-EM i Herning 2025. Förberedelserna är redan i full gång, med fullt fokus på utveckling och finslipning. 

– Jag jobbar mycket med att analysera bedömningen från VM och tränar extra på de moment som inte gick som jag ville. Jag har en nära kontakt med min expert och får dessutom ett otroligt stöd från min arbetsplats. Alla ställer upp och hjälper mig att bli bättre. 

Och framtidsdrömmarna? De är stora – precis som ambitionerna. 

– Jag har många drömmar och siktar högt. Det vore häftigt att en dag bli VD. Vi får se vart livet tar mig! 

Utbildningsrådet för Hotell och Restauranger, c/o Visita, Box 3546, 103 69 Stockholm